
DEVOJKA U SIVO-PLAVOM STANU
Budući da je vlasnica ovog stana upisala studije modnog dizajna, svoj talent, afinitet prema lepim stvarima, skladnim postavkama, bojama i teksuram...
pročitaj jošNačin života vlasnika ovog stana u centru Bukurešta u skladu je sa sredinom u kojoj se nalazi, pa su se arhitekte iz studija Rosu-ciocodeica pobrinule da im osmisle i takav enterijer – komunikativan, fleksibilan i dinamičan.
Vlasnici ovog jednostavnog ali originalnog stana su mladi supružnici koji žive vrlo dinamično i imaju bogat društveni život. Zbog toga im se sam centar Bukurešta činio kao idealno mesto za stanovanje. Kako bi i svoj dom prilagodili ovakvom stilu života, angažovali su arhitektonski studio Rosu- ciocodeica. Njihov osnovni zahtev bila je fleksibilnost, koja se ogleda prvenstveno u tvorenosti dnevnog prostora koji, po potrebi, može da se podeli na potceline. S druge strane, želeli su da noćna zona bude potpuno odvojena, i da svakom članu domaćinstva obezbedi dovoljan stepen privatnosti. U rešenju koje su arhitekte osmislile, dnevna zona, smeštena u prostoriji u obliku krsta u osnovi, obuhvata dnevni boravak, trpezariju, kuhinju i radni prostor. Duž pravca trpezarija i dnevna soba nadovezuju se jedna na drugu, dok se bočno od njih s desne strane odvaja kuhinja, a s leve radna soba.
Ceo stan karakteriše neutralan kolorit – svetlo drvo kao dominantan materijal koji, osim poda, prekriva i sve zidove dnevne zone, beli plafon i crni i svetlosivi detalji. Uprkos nedostatku koloritnih akcenata, dinamika je postignuta snažnim kontrastima između pomenutih nijansi. Među komadima svedenog dizajna najviše se ističe velika crna paukolika visilica s tri kraka, u samom središtu prostorije. Ona obezbeđuje opšte osvetljenje dnevne zone, a tu je još i velika podna lampa koja dodatno osvetljava prostor za sedenje.
Kuhinja je celom širinom otvorena prema dnevnom boravku. Organizovana je u obliku slova L, pri čemu jedan krak čine visoki elementi crnih frontova, dok su na drugom zidni od nerđajućeg čelika, kao i podni s frontovima u boji drveta i belom radnom pločom.
U središtu kuhinje nalazi se bar-sto kvadratne osnove, koji je ujedno odvaja od kuhinje. Pojedinačne zone u okviru dnevnog
prostora istaknute su i konstruktivnim elementima – stubovima i gredama – obrađenim na različite načine.
Naspram kuhinje, od dnevnog boravka odvaja se radna soba, koja po potrebi služi i kao soba za goste. Od ostatka prostora odvajaju je transparentne staklene stene s crnim okvirima u obliku kvadratne mreže. Staklene stene otvaraju se kao harmonika vrata, te se ove celine mogu spojiti u jedinstven prostor. Radna soba stilski i koloritno potpuno je usklađena s ostatkom dnevne zone, te se doživljava kao njen nastavak.
Kako je pomenuto, gotovo svi zidovi u dnevnoj zoni prekriveni su svetlim drvetom. Ono je negde korišćeno kao obloga, ali u velikom delu ovih zidnih površina zapravo se kriju ugradni ormari. Čitav niz ovih elemenata prostire se od predsoblja, pa sve kroz trpezariju, dnevnu i radnu sobu. Ovakvo rešenje obezbedilo je mnogo mesta za odlaganje na vrlo praktičan i diskretan način.
Osim pomenutih plakara u zidovima, još jedno mesto za odlaganje skriva se u pregradi između hodnika i trpezarije. Element koji naizgled deluje kao masivni stub zapravo je veliki plakar, sa svih strana – osim s one prema dnevnom boravku – prekriven ogledalima. Kako su svi zidovi oko njega obloženi drvetom, ogledalom je postignut efekat mimikrije, pa je ovaj plakar gotovo nevidljiv.
Iako su potpuno izdvojene, u spavaćim sobama primenjena je ista formula kao u dnevnoj zoni – maksimalna jednostavnost dizajna i kolorita. U jednoj od dve sobe ambijent ipak deluje znatno čistije i svetlije, s obzirom da, umesto drveta, ovde dominira bela.
Naspram ulaza nalazi se orman L-osnove, postavljen tako da formira odvojen mali garderober u okviru sobe. Osim njega, tu su još samo krevet i nekoliko interesantnih detalja.
Kupatilo je uređeno u istom duhu kao i spavaća soba. Pod prekrivaju crne, dok su na zidovima opeku iz spavaće sobe zamenile bele pločice u istom slogu. Time je prostor dobio retro šmek. Jednostavnost kupatila upotpunjuju ogledalo bez rama, drveni
ormarić ispod lavaboa, kao i spušteni plafon u vidu drvenih gredica. Završni pečat dala je prijatna rasveta i vaza s dekorativnim zelenilom.
JOŠ SAVETA NAĆI ĆETE U NOVOM BROJU MAGAZINA BRAVACASA!
PRTATITE NAS I NA FACEBOOKU: bravacasa.rs
Mondrijanove apstrakcije nesumnjivo su jedan od najprepoznatljivijih motiva koji se decenijama provlači kroz sve sfere dizajna. Stan koji vam prika...
pročitaj jošIako mali, ovaj stan poseduje sve pogodnosti za udoban život mladog urbanog para. Dugačko predsoblje, u kom je smešten plakar, vodi u veću, dobro o...
pročitaj jošOstvariti spoj savremenog trenda i bezvremene klasike deluje kao nemoguća misija o kojoj god oblasti dizajna da je reč. Dizajnerka enterijera Oksan...
pročitaj još