
Bal na vodi
Stigli su nam vreli dani i svima bi nam više od svega prijalo osvežavajuće brčkanje u moru ili bazenu. Ako još niste na odmoru, nismo sigurni da li...
pročitaj jošNa 300 metara ispod površine zemlje nalazi se Pećina kristala. Otkrivena je pre 14 godina, a zbog temperature od 58 stepeni, naučnici u njoj ne mogu da provedu više od 10 minuta. U pećinama u meksičkoj pustinji Čivava, u rudniku Naika pronađeni su masivni kristali, koji su sasvim slučajno otkrili rudari.
Naika je rudnik olova, cinka i srebra a najpoznatiji je po svojim izvanrednim selenitnim kristalima. Nalazi se 300 metara ispod površine zemlje, a njegovo češće korišćeno ime je Pećina kristala.
Otkrivena je 2000. godine, a kristali koji liče na stubove su nastali kao posledica stabilnih uslova u njoj, visokoj temperaturi i vodi bogatoj mineralima.
U prostoru pećine nalaze se divovski selenitni kristali, od kojih su neki najveći prirodni kristali ikada do sad pronađeni. Formiraju se od hidrotermalnih fluida, koji izviru iz dubljih komora pored kojih protiče magma.
Sitni gasovi koji su “zarobljeni” unutar kristala otkrivaju tajne o njegovom rastu i morfologiji, a uslovi u kojima oni rastu ne mogu da se ponove u laboratoriji. Najteži kristal ima 55 tona, a mogu da budu dugi i do 11 metara. Temperatura u pećini iznosi, konstantno, 58 stepeni.
Najstariji kristal je star 500.000 godina, a naučnici, zbog izuzetno visoke temperature, ne mogu da provedu više od 10 minuta u ovoj spektakularnoj pećini.
Pogledaj video:
Izvor: telegraf.rs
Stigli su nam vreli dani i svima bi nam više od svega prijalo osvežavajuće brčkanje u moru ili bazenu. Ako još niste na odmoru, nismo sigurni da li...
pročitaj jošVile na obali koje vam predstavljamo na narednim stranama za većinu nas će zauvek ostati nedostižne. Ipak, ponekad je lutanje po svetu mašte dovolj...
pročitaj jošIako dobar dizajn ne poznaje granice, dizajneri su saglasni u tome da lokalna kultura i te kako utiče na formiranje ukusa pojedinaca. Pet poznatih ...
pročitaj još