
Bal na vodi
Stigli su nam vreli dani i svima bi nam više od svega prijalo osvežavajuće brčkanje u moru ili bazenu. Ako još niste na odmoru, nismo sigurni da li...
pročitaj jošNaučnici veruju da su rastumačili kako su nastali džinovski krateri koji su letos otkriveni u Sibiru. Kako je pre nekoliko dana preneo “Sajbirijan tajms”, rupe bi mogle da se dovedu u vezu sa jednom od najintrigantnijih misterioznih lokacija: Bermudskim trouglom.
Dva kratera su nađena na poluostrvu Jamal (u prevodu: “Kraj sveta”), a treći na poluostrvu Tamir. Njihovo poreklo je bilo predmet diskusije među naučnicima i na internetu, a kao mogući uzroci su, između ostalog, spominjani podzemne eksplozije gasa, udar meteora, pa čak i NLO.
Naučnici Instituta za geologiju i geofiziku nafte “Trofimuk” u Novosibirsku objavili su rezultate svojih istraživanja u časopisu “Sajens in Sajbirija”. Na osnovu analize najvećeg kratera na Jamalu, oni su ustanovili da je on nastao pod uticajem toplote iznad površine zemlje, u neobično toplim klimatskim uslovima, ali i ispod nje, zbog geoloških raseda. Sve to je dovelo do oslobađanja hidrata gasa.
“Glavni element je oslobađanje hidrata gasa”, objašnjava naučnik Vladimir Potapov.
“Ispostavilo se da hidrati gasa postoje kako u dubokom sloju, na dubini od nekoliko stotina metara, tako i u sloju bližem površini”, dodaje on.
„Cvetovi“ koji su zajedno izazvali eksploziju
Gasovi, poput metana, zarobljeni su u hidratima gasa i otuda pretpostavka da oni stoje iza misterioznih događaja u Bermudskum trouglu.
“Postoji teorija da je Bermudski trougao izazvan hidratima gasa, koji počinju da se raspadaju pretvaraju u gas”, objašnjava Igor Jelcov, zamenik direktora instituta.
Proces se odvija po principu lavine, nalik na nuklarnu reakciju, pri čemu se proizvodi ogromna količina gasa. Okean se zagreva, brodovi nestaju u vodi natopljenoj ogromnom količinom gasa. Vazduh je prezasićen metanom i stvara se ekstremno turbulenta atmosfera, a posledica je rušenje aviona.”
U članku objavljenom u časopisu “Sajens in Sajbirija” krateri na poluostrvima Jamal i Tamir opisani su kao “daleki rođak Bermudskog trougla”.
Potapov ih je uporedio sa “buketom cveća, pri čemu je svaki cvet dao svoj doprinos, a svi zajedno su izazvali eksploziju.”
Izvor: blic.rs
Stigli su nam vreli dani i svima bi nam više od svega prijalo osvežavajuće brčkanje u moru ili bazenu. Ako još niste na odmoru, nismo sigurni da li...
pročitaj jošVile na obali koje vam predstavljamo na narednim stranama za većinu nas će zauvek ostati nedostižne. Ipak, ponekad je lutanje po svetu mašte dovolj...
pročitaj jošIako dobar dizajn ne poznaje granice, dizajneri su saglasni u tome da lokalna kultura i te kako utiče na formiranje ukusa pojedinaca. Pet poznatih ...
pročitaj još