
Bal na vodi
Stigli su nam vreli dani i svima bi nam više od svega prijalo osvežavajuće brčkanje u moru ili bazenu. Ako još niste na odmoru, nismo sigurni da li...
pročitaj jošPrema podacima Svetske banke o BDP po stanovniku, najbogatija država sveta i dalje je Luksemburg, iza kog slede Norveška i Katar, dok SAD zauzimaju deseto mesto.
Ovo je deset najbolje stojećih zemalja prema kriterijumu BDP po stanovniku koje je za 2013. godinu objavila Svetska banka:
1. Luksemburg – 111.162 dolara po stanovniku
Iako je površinom i sa nešto više od pola miliona stanovnika Luksemburg tek mala evropska država, prema razvijenosti i snazi ekonomije je pravi div. Iako su u zemlji razvijene sve privredne grane, uključujući i industriju teških metala, svoj ekonomski uzlet Luksemburg prvenstveno zahvaljuje izraženo razvijenom finansijskom i bankarskom sektoru.
2. Norveška – 100.819 dolara po stanovniku
Privredna imperija Skandinavije, Norveška, primer je mešane ekonomije, a moćna ekonomija sagrađena je na eksploataciji i izvozu nafte i gasa. Druge važne grane industrije uključuju ribarstvo, prevoz, preradu hrane, brodogradnju, metalurgiju, hemijsku industriju, rudarstvo i drvnu i papirnu industriju.
3. Katar – 93.352 dolara po stanovniku
Temelj katarskog bogatstva leži u golemim zalihama nafte i zemnog gasa. Kako bi i u budućnosti ostali jedna od sila, ova arapska zemlja pokušava da smanji svoju zavisnost o zalihama nafte i usmerila se i na razvoj visoke tehnologije. Poslednjih godina se ulaže i u razvoj turizma.
4. Makao – 91.376 dolara po stanovniku
Makao je kineski kockarski raj koji broji tek nešto više od pola miliona stanovnika, jedino je mesto u Kini gde je kockanje legalno, a prihodi mu nadmašuju svetski poznatu kockarsku meku Las Vegas, i to za čak sedam puta. Osim kockarskog turizma, Makao ima i razvijenu tekstilnu i elektronsku industriju, kao i bankarstvo. Naime, Makao je jedan od svetski poznatih ofšor finansijskih centara i poreski raj.
5. Švajcarska – 80.528 dolara po stanovniku
Švajcarska je u svetu poznata kao oaza slobodnog bankarstva, meka elitnog zimskog turizma i kraljevstvo čokolade. Zemlja ima i izuzetno razvijenu metalnu, elektronsku i farmaceutsku industriju.
6. Australija – 67.468 dolara po stanovniku
„Raj na drugoj strani sveta“, Australija, svoj ekonomski uspon zasniva na rudnim bogatstvima i razvoju poljoprivrede i stočarstva, koji su temelj izvoza. Njenu privredu odlikuju visok rast, nizak nivo inflacije i ekonomija zasnovana na niskim kamatnim stopama.
7. Danska – 58.930 dolara po stanovniku
Moderna tržišna ekonomija Danske uveliko zavisi od spoljne trgovine i izvoza. Najmanja nordijska zemlja poznata je po visokom životnom standardu. Ima snažno ribarstvo i trgovačku flotu. Glavna područja delatnosti proizvodnog sektora su prehrambeni proizvodi, hemikalije, mašine, metalni proizvodi, elektronska oprema, transportna sredstva i pivo, kao i papir i proizvodi od drveta. Turizam je takođe važna delatnost.
8. Švedska – 58.164 dolara po stanovniku
Švedska privreda se bazira na spoljnoj trgovini, a glavne grane izvoza su automobilska industrija, industrija elektronske i komunikacijska oprema, drvna i metalurška industrija. Ekonomska baza su privatne firme i kompanije, dok je udeo firmi u javnom, odnosno državnom vlasništvu zanemarljiv.
9. Singapur – 55.182 dolara po stanovniku
Multikulturalna metropola Azije, Singapur, jedna je od najmanjih, ali i najrazvijenijih država sveta. Bogatstvo ovog „Azijskog tigra“ zasniva se na trgovini, industriji elektronike i finansijskom sektoru, a značajan izvor prihoda je i turizam.
10. SAD – 53.143 dolara po stanovniku
Jedna od najuticajnijih i najmoćnijih zemalja sveta zahvaljujući svojoj velikoj površini, brojnosti stanovništva i ogromnim prirodnim resursima uspeva da bude u samom svetskom vrhu u gotovo svim industrijskim granama. SAD je vodeća zemlja sveta kad je reč o naučnim istraživanjima (svemir, vojna tehnologija, informatika, telekomunikacije, robotika, avijacija, biotehnika, medicina…). Silicijumska dolina je područje s najvećom koncentracijom visokotehnoloških firmi u svetu. Važna grana američke privrede je i finansijski sektor.
Hrvati najbolji u komšiluku, Srbija 79. mesto
Od zemalja regiona, Hrvatska je zauzela 46. mesto, sa BDP po stanovniku od 13.530 dolara. Za Sloveniju i Mađarsku podataka nema, Italija je zauzela 26. mesto (34.619 dolara), dok Crna Gora (71. mesto – 7.126 dolara), Srbija je na 79. mestu sa 5.935 dolara po stanovniku i Bosna i Hercegovina na 91. sa 4.656 dolara.
Izvor: b92.net
Stigli su nam vreli dani i svima bi nam više od svega prijalo osvežavajuće brčkanje u moru ili bazenu. Ako još niste na odmoru, nismo sigurni da li...
pročitaj jošVile na obali koje vam predstavljamo na narednim stranama za većinu nas će zauvek ostati nedostižne. Ipak, ponekad je lutanje po svetu mašte dovolj...
pročitaj jošIako dobar dizajn ne poznaje granice, dizajneri su saglasni u tome da lokalna kultura i te kako utiče na formiranje ukusa pojedinaca. Pet poznatih ...
pročitaj još