Kako postići optimalnu vlažnost vazduha u kući (stanu)?

by | January 5, 2023
vlažnost vazduha u kući

Sezonu grejanja gotovo po pravilu prati suv vazduh u stanu, to već znamo. Ali, koja bi vlažnost zapravo trebalo da bude u kući?

Vodeći računa o udobnoj temperaturi u stanu, retko razmišljamo o nivou vlažnosti. Ali upravo je vlažnost vazduha taj koja utiče na naše zdravlje i raspoloženje.

 

Zašto je vlažnost vazduha važna?

Jednostavno rečeno, vlažnost je količina vode u vazduhu. Na ovaj indikator mogu uticati spoljni faktori kao što su temperatura i doba godine, kao i topografska lokacija. Na primer, leti je lakše disati nego zimi, a na otvorenim površinama je lakše nego u velikom gradu. Od unutrašnjih faktora u kući bitan uslov koji utiče na vlažnost vazduha je broj uključenih električnih uređaja i prisustvo ovlaživača.

Nivo vlažnosti veći od 60% je neprihvatljiv u stambenoj zoni. A sa druge strane, optimalni procenat vlažnosti u stanu ne sme biti  manji od 45%. Evo kako se vlažnost vazduha u stanu određuje:

Suvo (manje od 40%),

Normalno (40 do 50%),

Vlažna (50 do 60%),

Mokro (više od 60%).

Higrometar ili bilo koji drugi specijalizovani uređaj će pomoći u određivanju vlažnosti vazduha.

 

Kako postići optimalnu vlažnost u stanu?

Međutim, kada uređujete kuću ili stan, postoje i drugi parametri, a ne samo brojevi. Najpre, vodite računa o svojoj koži:  suva koža, ljuštenje i iritacija mogu biti signal da je potrebno hitno povećati vlažnost vazduha.

Opasne posledice suvog vazduha mogu biti i loše zdravlje, brojne alergije, pa čak i bolesti: suva sluzokoža može dovesti do Sbolesti grla, nosa i očiju.

Ali nemojte žuriti ni da dovedete vlažnost do maksimalnog nivoa. Smanjen imunitet, slabo zarastanje rana, pogoršanje hroničnih bolesti – ovo je rezultat života u previše vlažnoj prostoriji. Štaviše, u takvom okruženju se aktiviraju paraziti i gljivice. Da biste to izbegli, važno je održavati ravnotežu vlažnosti.

 

Kako da povećamo vlažnost u suvom stanu?

Postoji nekolicina uradi sam saveta koje možete da ispratite:

  • Dajte prednost sobnim biljkama koje vole vlagu,
  • Koristite manje grejanja i klimatizacije,
  • Po kući rasporedite posude sa vodom.

 

Kako da smanjite sadržaj vode u vazduhu vlažnog stana?

I u ovom slučaju postoji nekoliko jednostavni životnih trikova koji  mogu da pomognu:

  • Sušenje odeće na balkonu
  • Redovno provetravanje prostorije (usput, ova navika je korisna u svakom slučaju).
  • Ne zaboravite na korisne uređaje: ovlaživač i odvlaživač.

 


H.Dunđerov

Fim/gettyimagesplus